Duyurular
Mersin Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
Sponsorlarımız
Bobath Eğitmenleri


Mintaze Kerem Günel

Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’ndan 1989 yılında mezun oldu. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’nda fizyoterapist olarak çalışmaya başladı. 1993 yılında Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’nda araştırma görevlisi olarak göreve başladı, 1994 yılında bilim uzmanlığı derecesini, 1998 yılında ise "Spastik Serebral Palsili Çocuklarda Johnstone Basınç Splintlerinin Etkisinin Araştırılması” isimli tezi ile doktora derecesini aldı. 2003 yılında Doçent, 2009 yılında Profesör kadrosuna atandı. Serebral Palsi ve yetişkin hemiplejide "Bobath Nörogelişimsel Tedavi Yaklaşımı-NDT”, "Propriyoseptif Nöromusküler Fasilitasyon-PNF" ve çocuklarda "Kinesiotape-Bantlama” ile ilgili uluslararası sertifikalı kursları tamamladı. Halen  Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğretim üyesi ve bölüm başkan yardımcısı olarak görevine devam etmektedir ve serebral palsi ve neonatoloji ünitesinde klinik çalışmalarını sürdürmektedir. EBTA (Avrupa Bobath Eğitmenleri Derneği) Bobath eğitmenidir ve EACD (Avrupa Çocukluk Çağı özürleri Akademisi) Türkiye temsilcisidir. 2022 yılında Avrupa Bobath Eğitmenleri Derneği (EBTA) Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. Başlıca çalışma alanları; riskli bebek, erken fizyoterapi uygulamaları, serebral palsi, konjenital tortikollis, doğumsal brakial pleksüs yaralanması, gelişimsel gerilik, spina bifida,çocukluk çağı nrolojik, nörometabolik ve ortopedik pediatrik problemlerin fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları, nörogelişimsel Terapi (Bobath) uygulamaları ve eğitimi, vücut farkındalığı eğitimi, psikososyal rehabilitasyon olarak sıralanabilir. Nörogelişimsel Tedavi (Bobath) Terapistleri Derneği başkanıdır. Evli ve iki çocuk annesidir.

 

Feride BİLİR

Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’ndan 1987 yılında mezun oldu. 1987-1989 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon ABD da çalıştı. Haziran 1989 – Eylül 2012 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı Enstitüsü Çocuk Nörolojisi Bilim Dalı Fizyoterapi Ünitesinde çalıştı.1996 yılında Vojta Terapisti ünvanını aldı .1999 yılında İÜ Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Riskli Yenidoğanlarda Nörogelişimsel Tedavi konulu yüksek lisans tezini vererek Uzman Fizyoterapist oldu.2001 yılından itibaren Türkiyede düzenlenen ilk Bobath seminer ve kurslarının organizasyonunu yapmaya başladı.2004 yılında Çocuk Fizyoterapistleri Derneğinin kuruluşunda kurucu üye olarak rol aldı. 2 dönem Çocuk Fizyoterapistleri Derneği Başkanlığı yaptı.2006 yılında EBTA sertifikalı Bobath kursunu bitirerek Bobath Terapisti ünvanını aldı.2012 yılında EBTA (Avrupa Bobath Eğitmenleri Derneği) Bobath eğitmeni oldu. İstanbul Üniversitesi ve Acıbadem Üniversitesi Fizik Tedavi- Rehabilitasyon bölümünlerinde Pediatrik Rehabilitasyon dersleri vermiştir. Halen Yeditepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi bölümünde misafir öğretim üyesi olarak Pediatrik Rehabilitasyon dersini anlatmaktadır.Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Akademik kurul üyesidir.Özel Uzmanlık ve Çalışma Alanları ; NDT/ Bobath eğitmeni, Vojta Terapisti, Riskli yenidoğanlar ve Serebral Palside erken rehabilitasyon uygulamaları, Doğumsal Brakiyal Pleksüs yaralanmalarında erken rehabilitasyon, Pediatrik Kinesiotape uygulamaları, Pediatrik Thera Togs uygulamaları, Tortikollis Rehabilitasyonu ve bantlama teknikleri, Pediatrik Hastalıklarda Ortezleme, Down BMs değerlendirme, Kas hastalıklarında MFM değerlendirme, Bebeklerde Gelişimsel tarama- Bayley III, GMs Prechtl Spontan hareket analizi … ‘dir.Halen RİBEM, Riskli BebekDanışma Merkezinde Erken Müdahale konusunda klinik çalışmalarına devam etmekte ve Bobath kursları vermektedir.Evli ve 2 çocuk annesidir.

 

Cemil ÖZAL

Başkent Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümünden 2009 yılında mezun oldu. Bilim uzmanlığı derecesini 2012 yılında, doktora derecesini 2018 yılında aldı. 2019 yılından itibaren Hacettepe Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı ve halen Serebral Palsi ve Pediatrik Rehabilitasyon Ünitesinde akademik ve klinik çalışmalarına devam etmektedir.Serebral Palsi ve benzeri nörogelişimsel durumlar için Bobath/Nörogelişimsel Tedavi Kursları başta olmak üzere çocukluk çağı problemleri ve değerlendirme yöntemlerine yönelik çok sayıda sertifikalı eğitimi tamamladı.Avrupa Bobath Eğitmenleri Derneği - EBTA Bobath eğitmenidir ve Avrupa Çocukluk Çağı Engelliliği Akademisi – EACD Türkiye ulusal koordinatörüdür. Başlıca çalışma alanları, Bobath/nörogelişimsel Terapi uygulamaları ve eğitimi Serebral palsi, nörogelişimsel problemler, çocukluk çağı nörolojik hastalıkları fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamaları ve Serebral Palsi kayıt sistemleridir. Nörogelişimsel Tedavi (Bobath) Terapistleri Derneği yönetim kurulu üyesidir.

 

Arzu YILMAZ

Arzu Yılmaz,1992 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümünden mezun oldu. 2007 yılında EBTA sertifikalı Bobath kursunu tamamlayarak Bobath Terapisti ünvanını aldı. 2019 yılında EBTA (Avrupa Bobath Eğitmenleri Derneği) Bobath Eğitmeni oldu. 2011 yılında Nörogelişimsel Tedavi Terapistleri Derneği’nin kuruluşunda kurucu üye olarak rol aldı. Şu anda halen üyelik görevini yürütmektedir. 0-6 yaş arası özel gereksinimli bebekler ve çocuklara  ve ailelerine 27 yıldır fizyoterapi desteği  ve aile eğitimi vermektedir.Serebral palsi ve benzeri nörogelişimsel durumlar için Bobath konsepti haricinde çocukluk çağı problemleri ve değerlendrme yöntemlerine yönelik çok sayıda sertifikalı eğitimleri tamamlamıştır.Mezun olduğu yıldan itibaren  Nörolojik – Ortopedik Rehabilitasyon  ve Pediatrik Rehabilitasyon alanında çeşitli merkezlerde görev yaptı. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Aile Danışma Merkezinde Erken Müdahale Ünitesinin yetkilisi olarak çalıştığı birimden 2019 yılında ayrılmıştır. İstanbul ‘ da çeşitli hastanelerin yenidoğan yoğun bakım ünitelerine destek vermekte ve Florance Nightingale Hastanesinde pediatrik fizyoterapist olarak çalışmaktadır.İstanbul Kültür Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünde Pediatrik Rehabilitasyon dersi vermektedir. (2019).Arzu Yılmaz evli ve iki çocuk annesidir.

 

Bobath Terapistleri Derneği © Copyright 2019  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır.
Top