Duyurular
Mersin Hava Durumu
Anket
Döviz Bilgieri
Merkez Bankası Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 0   0
EURO 0   0
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
Sponsorlarımız
Bobath Eğitimi Hakkında


Ülkemizde 8 haftalık Basic NDT-Bobath kursları ilk kez 2005 yılında İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı Enstitüsünde Feride Bilir tarafından organize edilmeye başlanmıştır. İlk Introductory (bilgilendirici) seminerler ise 2001-2005 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bilim Dalı, Fizyoterapi Ünitesi bünyesinde düzenlenmiştir. Sonrasında kurslar Çocuk Fizyoterapistleri Derneği bünyesinde yürütülmüş ve ülkemizde bugüne kadar 7 basic (temel) 8 haftalık kurs düzenlenerek toplam 126 Kişi Bobath terapisti ünvanı almıştır. 2013 yılında ise Nörogelişimsel Tedavi (Bobath) Terapistleri Derneği kurulmuştur. Bu aşamadan sonra ülkemizde Serebral palsili bireyler için uygulanan Bobath uygulamaları ile ilgili her türlü faaliyet bu dernek çatısı altında yürütülmeye başlanmıştır.

 

THE EUROPEAN BOBATH TUTORS ASSOCIATION (EBTA) BOBATH KURSLARI;

Bobath Basic (Temel) Kurs 8 Haftalık Bobath Konsepti Temel Eğitimi. Bu kurs 280 saattir. Bobath tutorları tarafından serebral palsili çocuk ve bireylerde değerlendirme, klasifikasyon, fasilitasyon, nörofizyolojik gelişim, patoloji, normal motor gelişim, anormal motor gelişim yanında, OT ( ergoterapi), SLT (oral motor rehabilitasyon, konuşma terapisi), nöroloji, neonatoloji, ortopedi uzmanları tarafından verilen dersleri içerir. Pratik uygulama ağırlıklı yoğun eğitimdir. Bu kursa katılmak için Introductory kursu alma zorunluluğu yoktur. Fizyoterapist olan herkes katılabilir.

 

Advance (İleri) Kurs : Spesifik alanlarda EBTA sertifikalı ileri düzey kurslardır. Konusuna gore en az 5 gün olmak üzere 10 yada 15 gün olarak düzenlenmektedir. (Baby (bebek), Adult (yetişkin) SP, Fasilitasyon uygulamaları vb…)

 

Refresh (Yenileyici) kurslar : 8 haftalık Bobath Basic eğitimi almış ve "Bobath Terapisti” ünvanını alan fizyoterapistlerin belirli aralıklarla katılması gereken, konseptteki gelişmelerin paylaşıldığı yenileme kursları olarak tanımlanmıştır.

 

Introductory (Bilgilendirici-Giriş) Seminerleri Bobath Konsepti, normal gelişim, değerlendirme kriterleri, handling (tutuşlar),… içeren giriş seminerleridir. 2 , 3 yada 4 günlük genel bilgi verme amaçlı seminerlerdir. Kurs sonrası "Bobath eğitmeni” ünvanı alınmaz.

Ülkemizde Bobath Basic kurslar 9 kez tamamlanmış olup 5. kurs EBTA’nın o dönem ki Başkanı Sn Jos de Cat’in de katılımıyla, Belçika’dan gelen bir ekiple 5 haftası Metin Sabancı Spastik Çocuklar Rehabilitasyon Merkezi, 4 haftası da Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi Rehabilitasyon Bölümünde gerçekleştirilmiştir.

Asistanlık süreçlerini bu kurs sonunda tamamlamış olan Feride Bilir ve Mintaze Kerem Günel Türkiye’nin ilk Bobath Tutorları olmaya hak kazanmışlar ve Eylül-2012’de Finlandiya da EBTA Kongre ve Genel kurul toplantısında sertifikalarını alarak Türkiye’nin EBTA üyeliği için adaylığını sunmuşlardır. Aynı toplantıda EBTA genel kurulu tarafından Türkiye’nin üyeliği onaylanmıştır

Bobath

Türkiye’de düzenlenecek Bobath kurslarının EBTA kurallarına göre, sadece Türkiye Bobath Tutorları tarafından düzenleyebileceği, bunun dışında Serebral Palsili Çocuk ve Bireylere yönelik "Bobath” adı kullanılarak düzenlenecek herhangi bir kursun, EBTA tarafından tanınmayacağı tüm meslektaşlarımıza önemle duyurulur.

 

Bobath Terapistleri Derneği © Copyright 2019  V4.1 Tüm Hakları Saklıdır.
Top