Bobath Terapistleri

2013 Yılında Serebral Palsi Tedavisinde Bobath Konsepti

2013 Yılında Serebral Palsi Tedavisinde Bobath Konsepti

Bobath terapistlerinin gözüyle…

 BOBATH KONSEPTİ; Serebral Palsili çocuğun aktivitesinde ve aktivitedeki yetersizliklerinde mevcut aktivite ve katılım düzeyini analiz etmemize yardımcı olur. Bunu başarmak için, çocuğun günlük yaşam aktivitelerini analiz edip, çocuğun ihtiyaç duyduğu ya da yapmak istediği bir aktivitede çocuğun kullandığı mevcut hareket paterninin ve postüral tonusunun nasıl olduğunu not ederiz. Postüral/ kas tonusu bir postürü korumak ya da aktiviteyi desteklemek için gerekli olan kas aktivitesi miktarı olarak tanımlanır.
BOBATH Konsepti ; günlük aktivitelerin yapılmasında önemli etkisi olan duyusal yetersizlikler gibi, Serebral Palsi ile ilgili diğer faktörlerin de nasıl olduğunu anlaşılmasına izin verir. Çocuk hareket ederken ya da gün içerisinde yaptığı diğer aktiviteleri gerçekleştirirken ne oluyor bunlara bakılı, bu yüzden ideal bir tedavide daha az kullanılan ya da gözden kaçırılan gelişimin bütün alanlarında etkili olan elementleri gözlenebilir. Değerlendirmeler ve terapi çocuğun, bir yeteneği yapabilmesi isteğinin üzerine hedefe yönelik kurulmaktadır.

  Çocukların aktivitelerini daha kolay yapabilmesi için çocuğun tonusu ve hareketin paternlerini modifiye etmek için özel tutuşlar kullanılır ve aktivitenin komponentlerini analiz edip, adım adım bunları uygulaması için fırsat verilir. Ayrıca ekipman kullanımını düşünüp , günlük yaşam aktivitelerinde daha kolay başarılı olabilmesi için bulunduğu çevrede çocuğun postürünü ve hareketini etkileyen değişiklikleri tavsiye ederiz. Tedavinin diğer formları, örneğin; Botulinum toksin enjeksiyonları, ortez uygulamalrı, adaptif ekipmanlar vs. çocuğun ihtiyaçları doğrultusunda müdahalenin parçaları olarak önerilebilir.

  Konseptin diğer tedavilere göre eşsiz oluşu; çocuğa daha faydalı yolla hareket etmeyi öğretmek için ellerimizi kullanarak yardımcı olabilmemiz ve çocuğun ailesinin, bakıcısının; çocuğun gün boyu yaptığı; giyinme, oyun oynama, yemek yeme gibi aktiviteler boyunca nasıl başarılı olabileceklerini onlara göstermemizdir. Bunları yaparken BOBATH TERAPİSTLERİ tarafından uzun vadeli değişim için çok fazla fırsatlar oluşturulur. Amaç; uzun dönemde daha faydalı olacak aktiviteleri kullanarak, çocuğun bu aktivitelerin kendi başına üstesinden gelmesini sağlamaktır. Sadece elleri kullanmadan "Hands off” başarılı olabilmek için elleri "hands on” kullanılır. 

  Müdahaleleri uygularken, gelecekte dikkate alınması gereken bir konu da; çocuğun yetişkinliğe doğru bir ömür boyu vücudunda bu yetersizliklere sahip olabileceği, aktivite limitasyonlarının etkisi, sinirbilimi ve beynin öğrenme yolu hakkındaki bilgilerle müdahaleye yön verebilmektir. 

  BOBATH TERAPİ konsepti ile çocuğa, ailesine ve bakıcısına; gelecekte olacakları nasıl değiştirileceği, şimdi ve gelecek için optimal fonksiyonu sağlayabilmek için bugün neler yapabileceği konusunda yardımcı olabilmek mümkündür.
 
Fzt. Kübra Seyhan, Prof. Dr. Mintaze Kerem Günel
Bobath Terapistleri Bahçelievler 29.Sokak No:34/1 Çankaya/ANKARA T: +90 (312) F: +90 (312) - info@bobathterapistleri.org
İşbu sitenin tüm hakları saklıdır. Web sitesi içerisindeki dökümanlar ve resimler kaynak gösterilse dahi, izin alınmadan başka web sitelerine, ticari yayınlara aktarılamaz, kopyalanamaz. © 2013
Web Tasarım